Skudrulīši, jēlādeņi (Cleridae)

Skudrulīšu dzimtā mūsdienās apvieno divas kādreiz atsevišķi nodalītas dzimtas - skudrulīšus (Cleridae) un jēlādeņus jeb līķskudrulīšus (Korynetidae), kuras tad tagad ir ieguvušas apakšdzimtas statusu (attiecīgi - Clerinae un Korynetinae). ‘Īstie’ skudrulīši būs ~ vidēja izmēra, bieži vien koši krāsotas vaboles, bet jēlādeņi ir izmērā nelielas vaboles, kam vairumam sugu ķermenis ar metālisku spīdumu. Gandrīz visām dzimtas vabolēm ķermenis klāts gariem, atstāvošiem matiņiem. Starp visām skudrulīšu dzimtas vabolēm būs sugas ar visai dažādu bioloģiju, kaut lielākoties vaboles un kāpuri ir plēsīgi. Dažas sugas saistītas ar mežiem un atmirušu koksni (medī, piemēram, mizgraužus), citas, piemēram, ar dzīvnieku līķiem, Vienas sugas (bišu skudrulīša) kāpuri dzīvo bišveidīgo kukaiņu ligzdās, kur medī to kāpurus.

Sugu noteikšana parasti vienkārša, kaut būs atsevišķi sugu pāri, kur noteikšana var būt nedaudz smalkāka (piemēram, Korynetes sugas). 

Latvijā konstatētas 10 dzimtas sugas, no kurām man izdevies nofotografēt 6. Lielākais iztrūkums ir skudrulītis Thanasimus femoralis, ko esmu savulaik ķēris, taču ar fotokameru rokās nav izdevies sastapt (kaut ļoti reta suga it kā nav). Tāpat trūkst brūnais skudrulītis Opilo mollis, kas ir suga ar neskaidru statusu un izplatību (nezinu kad ir bijis pēdējais atradums) un 2 jēlādeņi (Necrobia ruficollis un Korynetes ruficornis). Maz ticams, ka vēl kāda suga varētu tikt konstatēta, kaut pilnībā izslēgt nevar, jo salīdzinoši netālu, Polijā, ir sastopama virkne citu sugu.