Viena no izmērā lielajām, un košajām lācīšu sugām ar starp Latvijas sugām visai raksturīgu un nesajaucamu krāsojumu - priekšspārni brūni-balti plankumoti, bet pakaļspārni koši oranžsarkani ar tumšiem plankumiem. Spārnu zīmējums relatīvi nemainīgs, kaut var būt atsevišķi īpatņi, kam uz priekšspārniem brūno laukumu vairāk (vai mazāk), kā arī retu reizi var būt īpatņi, kam pakaļspārnu pamattonis nevis oranžsarkani, bet dzeltenīgs.
Kāpuri arī raksturīgi - ļoti mataini, īpaši gari matiņi uz muguras. Raksturīga pazīme ir oranžie matiņi ķermeņa priekšdaļā un visā ķermeņa apakšpuses garumā, kas izteiktāk saskatāms pieaugušiem kāpuriem. Maija beigās-jūnija sākumā, kad tie dodas meklēt iekūņošanās vietu, tie var rāpot visai atklāti un ir viegli pamanāmi.
Brūnais lācītis ir bieži sastopama suga Latvijā, kaut, neskatoties uz košo krāsojumu un visai lielo izmēru, dienā tos izdodas pamanīt salīdzinoši reti. Toties tie ļoti labi lido uz gaismu un tauriņu lidošanas laikā, daudz maz 'dabisku' biotopu tuvumā gandrīz katru nakti kāds tauriņš atlido - reizēm pat lielākā skaitā (5-10 vai pat vairāk). Sastopami daudzveidīgos biotopos - dažādos mežos, mežmalās, izcirtumos, arī pļavās, retāk pilsētu nomalēs u.c. apdzīvotās vietās. Kāpuri ir polifāgi - ēd ļoti daudz dažādu augu lapas, t.sk. gan kokaugu, gan lakstaugu. Pārziemo kāpura stadijā. Pieauguši tauriņi lido vienā paaudzē - parasti no jūlija sākuma (karstos gados varbūt jūnija beigās) līdz augusta vidum/beigām.