Sarkanspārņi (Lycidae)

Sarkanspārņi ir sugu ziņā neliela dzimta (arī Eiropas mērogā), kurai raksturīgas sugas ar koši sarkaniem spārniem (protams, ne visas vaboles ar sarkaniem spārniem būs sarkanspārņi). Šīs dzimtas vaboles raksturo visai saplacināts ķermenis ar mīkstiem, vāji hitinizētiem segspārniem. Zināmā mērā nedaudz līdzība ar mīkstspārņiem (Cantharidae), kas ir samērā tuvu radniecīga vaboļu dzimta. Gandrīz visām sarkanspārņu sugām (izņemot vienu) segspārni ir ar izteiktām gareniskām, piepaceltām 'ribām', starp kurām parasti ir daudzas smalkākas šķērsribas - veidojot uz spārniem reljefainu, tīklveida rakstu (no tā arī dzimtas angliskais nosaukums - net-winged beetles jeb tīklspārnu vaboles). Arī priekškrūšu vairogs gandrīz visām sugām (izņemot vienu) ir ļoti reljefains - sastāv no 4-5 bedrītēm, kas norobežotas ar stāvākām ribām. Šo bedrīšu (un arī spārnu tīklojuma) forma un novietojums tiek izmantots sugu noteikšanā. Sarkanspārņi lielākoties ir saistīti ar atmirušu koksni - kāpuri g.k. plēsīgi. 

Košais krāsojums ne bez iemesla - vaboles ir ja ne gluži indīgas (vismaz ne priekš cilvēka katrā ziņā), tad negaršīgas un sarkanā krāsa brīdina: "Neēd mani, neesmu garšīgs!". Līdz ar to vaboles nereti var būt pat visai labi pamanāmas - īpaši, ja sēž veģetācijā, kur sarkana krāsa uz zaļa fona labi izceļas. Apdraudējuma brīdī vabolēm var būt raksturīgi pieraut kājas un taustekļus pie ķermeņa un 'izlikties par beigtu'.  

Latvijas sugu sarakstā 7 sugas - visas apskatāmas šeit galerijā. Visticamāk citas sugas arī nebūs iespējamas, kaut pāris sugu (Lopheros lineatus  un Benibotarus taygetanus) areāls it kā sasniedz Poliju.